Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Kişisel Verileri İşleme ve Çerez Politikamızı okuyabilirsiniz.

Dıştan Takma Motorunuzu Yeni Sezona Hazırlayın.

Dıştan Takma Motorunuzu Yeni Sezona Hazırlayın.

Yazıyı yazdığımız tarihlerde kışlama zamanı gelmiş olsa da yeni sezona çok uzun bir süre kalmadı. Dıştan takma dneiz motorunuzu yeni sezona hazırlamadan önce  motorunuzu çalıştırmadan denemeniz gereken basit şeyleri gözden geçireceğiz. İşte ele alacağımız şeyler;

Motor yağı
Soğutma sistemi
Yakıt sistemi
Aküler (Varsa)


Motor Yağınızı Kontrol Edin
Öncelikle, dıştan takmalı motorunuzu doğru şekilde kışladıysanız, dıştan takmalı motorunuzda yağ kalmamalıdır. Eğer ya,  motorunuzda kaldıysa ilk olarak değiştirmek ve yağınızın temiz olup olmadığını ve etrafta dolaşan parlak metal parçaların olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir zamandır. Yağı, işletme el kitabında önerilen miktar ile değiştirin.

Yakıt Sisteminizi Kontrol Edin

İkincisi yakıt. Dıştan takma / motor sorunlarının çoğu yakıtla ortaya çıkar. Dıştan takmalı motorunuzu uzun süre kullanmayacaksanız, her zaman yakıtı boşaltmalısınız. Karbüratörlerin tıkanması iyi bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni, karbüratörlerinizde birkaç hafta oturduktan sonra yakıtın, karbüratörü tıkayan bir çeşit vernik üretmesidir. Bu da sizi dıştan takmalı motorunuzu kullanmanıza engel olacaktır.

Yakıt Deponuzu Temizleyin
Daima eski yakıtlardan kurtulun. Eski yakıt durur ve zamanla uçuculuğunu kaybeder. Bu nedenle, gelecekteki problemleri azaltmak için dıştan takmalı motorunuzu kışın çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için eğer burnunuzu tankın içine sokarsanız ve sizi bu rahatsız etmezse yakıtınızı boşaltmanız gerekir. Eski yakıtınızı boşaltırken, yakıt deponuzu temizleyebilirsiniz. Bu, gününüzü mahvolmayacağını bilmenizi sağlar.

Portatif dıştan takma yakıt deposunu temizlemenin en iyi yolu;

Depoyu tamamen boşaltın
Yağ çözücü veya fren temizleyici kullanın ve depoyu sallayın
İçini farklı şekillerde fırçalayabilirsiniz. Yağ sökücü ve tanka bir zincir yerleştirin, bir bez ile bükülmüş fırça veya çakıl veya akvaryum kuvars kullanabilirsiniz, ancak bu yöntemi kullanırsanız tankın içinde bırakmaz
Depoyu birkaç kez suyla yıkayın
Aspirasyon sistemini sökün ve dikkatlice temizleyin
tamamen kurumasını sağlayın
Su kalmamış olduğundan emin olun ve benzinle durulayın, sonra kurumasını bekleyin
Tankınızı sabit bir sıcaklıkta kuru bir yerde saklayın.
eski yakıtınızı sorumlu bir şekilde geri dönüştürün.


 

Kirli Yakıt Kontrolü
Kirlenmiş yakıt, dıştan takma motor sahibinin başka bir baş ağrısıdır. Benzini her zaman bir tanka koymadan önce filtreleriz ve eğer harici bir tanka sahipsek, primer ampulden sonra yakıtımıza hiçbir şey kaçırmadığından emin olmak için başka bir yakıt filtresi ekleriz. Yine karbüratörü herhangi bir çırpma ya da kir bitleri bunları tıkayacak ve çizginin aşağısında sorunlara yol açacaktır. Lütfen 6 ay boyunca kulübede kalan eski yakıtı kullanmadığınızdan emin olun. Eski yakıtınızı sorumlu bir şekilde geri dönüştürün. Buradan yeni dıştan takma yakıt deposu satın alın

Soğutma Sisteminizi Yıkayın
Yukarıdakileri yaptıktan sonra, onu başlatmaya hazırsınız. Dıştan takmalı motorunuzu hava soğutması başlamadan önce bir miktar su kabında ya da yıkama kabında olmadığından emin olun. Dıştan takma motorunuzu çalıştırdıktan sonra, söyleme kuyruğunun güçlü olduğundan emin olun. Kuyruk yoksa, motoru hızla kapattığınızdan ve motorunuzu dıştan takma uzmanına götürdüğünüzden emin olun. Dıştan takma motorunuz aşırı ısınırsa, motor devredışı kalırsa, büyük bir onarım faturası için veya yeni bir motorun yaşına ve saatine bağlı olacaksınız. 

Aküler
Piller herkes için geçerli olmasa da, dışarı çıkmadan önce daima hızlı bir test ve şarj işlemi yapmalısınız. Bu, herkesin yapabileceği basit bir iştir ve önceden bir kaymaya değer, bir günlük botla için heyecanlandığınızda kısa kalmak istemezsiniz.

Cevaplayın

Tüm alanlar gereklidir.

İsim:
E-posta: (Yayınlanmadı.)
Yorum:
Tip Kodu: