ENERJİ
ENERJİ

Teknoloji geliştikçe enerjiye olan ihtiyaç da artıyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerin her yerde kullanılabilir olmasını sağlayan enerji çözümlerinden faydalanmak icap ediyor. Bu bakımdan tekne gibi deniz motorlarının hepsinde kullanılmak üzere imal edilen akü modelleri yer alıyor. Aküler, gerek motorun ilk ateşleme sisteminin çalıştırıl...

Teknoloji geliştikçe enerjiye olan ihtiyaç da artıyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerin her yerde kullanılabilir olmasını sağlayan enerji çözümlerinden faydalanmak icap ediyor. Bu bakımdan tekne gibi deniz motorlarının hepsinde kullanılmak üzere imal edilen akü modelleri yer alıyor. Aküler, gerek motorun ilk ateşleme sisteminin çalıştırılmasında ve gerekse de, tekne içerisindeki elektronik sistemlerin çalışmasındaki enerji ihtiyacını karşılıyor.

Akü modelleri

Tekne konforunu arttırmak için bir dizi servis araçlarına ihtiyaç vardır. Bu servis araçlarının elektrik ihtiyacı ise, jel akülerle karşılanıyor. Bu aküler, sadece servis araçları için kullanılıyor. Bir de, ikinci bir akü modeli olarak tekne motorunun ateşleme işlemini gerçekleştiren akü modelleri yer alıyor. Bu akülerin sarsıntı, kötü hava şartları ve rüzgar gibi koşullara dayanıklı olması önemlidir. Uzun süre yüksek performans sağlayan akü modelleri için önde gelen markaların akü modelleri seçilebilir.

Solar enerji sistemleri

Enerji denilince akla elektrik enerjisi geliyor. Bu enerjinin elde edilebilmesi için son zamanlarda doğal kaynaklardan da yararlanılmaya başlandı. Bunlardan en önemlisi güneştir. Güneş enerjisini, elektrik enerjisine dönüştürmek için solar santral sistemleri kuruluyor. Bu sistemler, güneşten elde edilen enerjiyi doğal akım olarak depoluyor. Şebekeye ise, alternatif akım olarak veriyor. Böylece, elektronik cihazların çalışabilmesini sağlayan temiz ve güvenilir bir enerji elde edilebiliyor.

Kesintisiz enerji kaynakları da, enerji çözümleri arasında yer alan önemli teknolojilerden birisidir. Herhangi bir ani kesintide yaşanacak problemlerin ortaya çıkmaması için kesintisiz enerji kaynaklarından faydalanabilir. Bu teknoloji, ani kesintiden hemen sonra devreye girerek, bilgisayar gibi cihazlarla yapılan işlemlerin kayıt edilmesini sağlıyor. Veri kaybını en aza indiriyor.

Yine solar sistemlerin kullanım ömrünü uzatmak için tercih edilen şarj kontrol panelleri de enerji çözümleri arasındadır. Solar sistemlerin akülerinin dolduktan sonra şarja devam etmesi güvenli değildir. Bu nedenle, sistemi kontrol eden panele ihtiyaç vardır. Bu panel sayesinde, solar sistemin akülerinin durumu görülebilir ve sistem devre dışı yapılabilir.

Hayatı kolaylaştıran teknolojilerin verimliliklerini artırabilmek için enerji çözümlerinden faydalanabilirsiniz. Akü, invertör, kesintisiz güç kaynakları, ,invertör jeneratörler, kontrol panelleri, motorlar ve daha fazlası kategori listesinde.

Daha Fazla

ENERJİ  153 adet ürün var.

Alt Kategoriler

 • AKÜLER
  AKÜLER

  Akü, tüm motorlu araçlarda kullanılan bir sistemdir. Temel işlevi, motorun ilk çalıştırma anı için gerekli olan enerji akımını sağlamaktır. Kimyasal enerjinin elektrik akımına dönüştürebilir. Yeni nesil aküler, elektrik enerjisini, kimyasal enerji şeklinde depolayabilen tekniğe sahiptir. Araç motorunun çalışmadığı zamanlarda kullanılması icap eden alıcıların elektrik ihtiyacını da karşılayan sistemdir. Ayrıca, akıma ihtiyaç duyan ekipmanları, ateşleme sistemini de beslemektedir.

  Akü, motorun çalışması sırasında ortaya çıkacak yüksek voltajı da dengeler. Böylece, aracın elektrik devrelerinin zara görmesinin önüne geçebilir. Alternatör tarafından imal edilen fazla akımın akü tarafından emilip, kimyasal enerji olarak depolanmasını sağlayan odacıkları bulunuyor. Farklı akü modelleri vardır; ancak hepsinin temel çalışma prensipleri aynıdır. Bu temel işlev ve fonksiyonlar arasında; fazla akımın düzenlenmesi ve depolanması, motorun ateşlenebilmesi için ilk akımın üretilmesi yer alıyor.

  Akü fiyatları ne kadar?

  Standart motorlu araçlar için kullanılan akü tipi, 12V akülerdir. Bu aküler, uzun ömürlü ve fonksiyonel modeller arasında bulunuyor. Akü fiyatları, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Kaliteli ve birinci sınıf bir akü tedarik etmek önemlidir. Akünün bozulması veya işlevini yerine getirmemesi halinde, aracın elektrik aksamlarına zarar gelebilir. Bu nedenle, akülerin fiyatlarından çok kalitesine odaklanmak gerekiyor.

  Fiyat, ikinci planda yer almalıdır. Aracınıza uygun bir akü modeli seçmek ise, önceliğiniz arasında bulunmalıdır. Yüksek kalite standartlarına sahip aküler arasından fiyata göre bir tercih yapılabilir. Arazınızın kullanım performansına göre seçmeniz gereken akü tipi de değişebilir. En uygun akü ise, araç üreticisi tarafından tavsiye edilen akü modelidir. Sürekli yolculuk yapan, ticari vasıta araçları gibi fazla enerjiye ihtiyacı olan araçların akülerinin güçlü olması gerekebilir.

  Akünün kullanım süresini uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlarından ilki, akünün temizlenmesidir. Üzerinden herhangi bir toz veya yabancı maddelerin bulunmaması önemlidir. Bu maddeler, akü uçlarının toksitlenmesine neden olabilir. Bu da, akü fonksiyonuna zarar verebilir. Bağlantı noktalarının gevşemesi gibi bir durum meydana getirebilir. Akü için uyulması gereken talimatlar yerine getirildiğinde kullanım ömrü ve performansı artar.

 • KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARI
  KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAKLARI

  Teknoloji giderek gelişiyor. Artık işyeri ve evlerde elektronik cihazlar arttı. Bu cihazlarla yapılan işlemler, hayatı daha kolay ve profesyonel hale getirdi. Özellikle, işyerlerindeki akıllı cihazlarla yapılan işlemler, hizmet kalitesini yükseltti. Elektronik cihazların ve yazılım programlarının çalışabilmesi için en temel gereksinim ise, elektrik enerjisidir. Elektrik akımındaki herhangi bir dalgalanma veya kesinti, ilgili cihazların kapanmasına ve işledikleri verilerin kaybolmasına neden olabilir. Böyle bir durum ise, işyerleri için kabul edilebilir değildir.

  Çözüm: Kesintisiz güç kaynakları

  Elektrik akımındaki dalgalanma veya tamamen kesintinin yaşanması sonucunda bilgisayar gibi cihazların işlemlerine devam edebilmesini sağlamak gerekiyor. bunun için, kesintisiz güç kaynaklarının tedarik edilmesi ve sizin için önem arz eden cihazlara elektrik akımı sağlaması icap ediyor. Kesintisiz güç kaynaklarının farklı modelleri vardır. Ev tipi veya kurumsal firmalar için daha fazla güç sunan kurumsal modeli bulunuyor. Evdeki kesintilerden zarar görmemek için VA değeri düşük kesintisiz güç kaynakları tedarik edilebilir.

  Offline ve online kesintisiz güç kaynakları

  İşyeri gibi önemli bilgi ve verilerin işlendiği birden fazla bilgisayar ve akıllı cihazın daha fazla VA gücüne ihtiyacı vardır. Bunun için ise, kesintisiz güç kaynağı modelinin en iyi ve kalitelisi tercih edilmelidir. Offline UPS ile, online UPS modelleri vardır. Offline niteliğe sahip olanları, elektrik akımı kesilmeden çalışmaz ve kesinti gerçekleştikten sonra devreye girebilir. Bu cihaz, jeneratörden daha hızlı devreye girebilir. Ancak veri kaybı yaşanma riski söz konusu olabilir.

  Online özelliğe sahip olanlar ise, daha gelişmiş bir modeldir ve sürekli aktif haldedir. Kendisine bağlı cihazların elektrik akımını sağlar. Kendisi de, şebeke akımından faydalanır. Bu güç kaynağının avantajı, elektrik akımında meydana gelecek kesinti veya dalgalanmadan çalışan cihazların etkilenmesinin önüne geçmesidir.

  Kesintisiz güç kaynakları, çok uzun süreli elektrik enerjisi sağlamaz. Ancak, ani kesintilerden kaynaklanacak veri kayıplarını önlemek için gereken zamanı sağlayabilir. Cihazların kontrollü şekilde kapatılmasını ve son işlemlerin kayıt altına alınması mümkün hale getirebilir. İhtiyaca göre tedarik edilen UPS cihazlarıyla daha farklı avantajlara da sahip olabilirsiniz.

 • MARINE DİZEL JENERATÖRLER
  MARINE DİZEL JENERATÖRLER

  Yat ve tekne keyfini her zaman sürdürülebilir kılmak adına jeneratör sistemlerine ihtiyaç vardır. Tekne ve gemilerin ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini verimli şekilde üretebilen marine jeneratör sistemleri, birinci sınıf ürünlerdir. Tekne ve yat gibi lüks sınıf araçların elektrik akımı ihtiyacının doğru jeneratör sistemleri tercih edilerek tedarik edilmesi lazımdır. Aksi durumda, jeneratörün ürettiği elektrik akımı kazaların yaşanmasına neden olabilir.

  Güvenilir ve temiz akım: Marine dizel jeneratör

  Jeneratörlerin ürettiği elektrik akımlarının ölçümü önemlidir. Bu ölümler sayesinde, elektrik akımının kalitesinden haberdar olunabilir. Bir elektriği kaliteli kılan ise, Toplam Harmonik Bozulma değerinin oldukça düşük olmasıdır. Bu oran, klasik jeneratör sistemlerinin ürettiği elektrik akımı için yüzde 9-10 civarındadır. Marine dizel jeneratör sistemleri tarafından üretilen elektrik akımının THB değeri, çok daha düşüktür. Böylece, elde edilen elektrik daha temiz ve güvenlidir.

  Elektrik akımının temiz olması demek, en hassas cihazların bile güvenli şekilde kullanılabilmesi anlamına geliyor. Yat ve teknenin elektrik sistemine verilen enerjinin güvenli olması, kaçakların engellenmesi ve elektrik kaynağından doğacak yangınların önlenmesini sağlıyor. Yüksek standartlarda imal edilen ve yeni nesil motorlarla desteklenen marine jeneratör, enerji verimliliği açısından da klasik sistemlerden daha etkindir.

  Verimli enerji üretimi

  Yat ve tekne için kullanılacak jeneratörün verimli çalışması lazımdır. Az yakıtla, daha fazla elektrik akımı elde edilmesi oldukça önemlidir. Bu durum, yatın masraflarını da en aza indirmek demektir. Marine dizel jeneratör, enerji üretiminde verimlilik esasına göre imal edilmiştir. Az yakıtla fazla enerji üretimi sağlayan jeneratör sistemi, tekne ve yatlar için en uygun modeldir.

  Gürültüsüz çalışma performansı

  Jeneratörlerin en önemli dezavantajları arasında, gürültülü çalışmaları geliyor. Ancak yeni nesil motor sistemlerinin imal edilmesiyle bu durum hemen hemen ortadan kalkmıştır. Yeni jeneratör modelleri, daha sessiz ve titreşimsiz çalışma kabiliyetine sahiptir. Bu kabiliyet, marine dizel jeneratör sistemlerinde daha da gelişmiştir. Tekne içerisine ses ve gürültü vermeden elektrik akımının üretilmesini sağlar. Bu bakımdan AB standartlarına uygun en iyi jeneratör ürünüdür.

 • MOTOPOMPLAR
  MOTOPOMPLAR

  Motopomp, su pompası sistemidir. Suyun, bir noktadan farklı bir noktaya borularla intikalini sağlamak için basınca ihtiyaç vardır. Bu basınçla, suyun hareketi sağlanılabilir ve su arzu edilen noktaya transfer edilebilir. Bu bakımdan su pompaları önemli bir fonksiyon icra edebilir. Elektrikli ve farklı yakıt türleriyle çalışan su pompaları vardır.

  Elektrikle çalışan pompa sistemleri

  Su motorunun çalışabilmesini sağlamak için enerjiye ihtiyaç vardır. Elde edilen ilk enerji akımı, hareket enerjisine dönüştürülebilir. Bunun en iyi yolu, elektrik enerjisidir. Hem temiz hem de doğaya zarar vermeden motorun çalışmasını ve hareket enerjisi üretmesini sağlayabilir. böylece, suyun hareketi de mümkün olabilir. Genellikle, bina gibi yerlerin üst kısımlarına suyun verimli şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla hidrofor daireleri kurulur. Bu daireler içerisinde, su pompaları kullanılır. Suyun ulaştırılmak istendiği yüksekliğe göre, su pompasının özellikleri belirlenebilir.

  Yakıt ile çalışan su pompaları

  Motopomp sistemleri, yakıtla da çalışıyor. Elektrik şebekesine bağlanma imkanı olmayan yerler için tercih edilmesi gereken su pompası sistemi, benzinli veya dizel yakıtla çalışmalıdır. Bir tarlanın sulanması için kanaldan çekilen suyun tarlaya aktarılması gerekebilir. Böyle bir durumda ise, elektriğe ihtiyaç duymadan çalışan motopomplara ihtiyaç vardır. Dizel veya benzinle çalışan su pompaları, gerekli hareket enerjisini sağlayabilir.

  Motopomp alırken dikkat edilecekler

  Motopomp sistemlerinin değişik sayıda emiş ve çıkış kanalları yer alıyor. bu kanalların sayısı, ihtiyaca göre belirlenebilir. Üç emiş ve çıkış kanalına sahip motopomp sistemin kanal sayısını ikiye düşürmek mümkündür. Böylece, suyun araziye akışı kontrol altına alınabilir. Ancak üç emiş ve çıkış kanalına sahip bir motopomp sistemine dördüncü bir kanalın eklenmesi mümkün değildir. Bu da, suyun daha çabuk emilip, aktarılmasına ihtiyaç duyulan bir arazide motopomp kanallarının yetersiz kalmasını sağlayabilir. Dolayısıyla, motopomp ürününü tercih etmeden önce ihtiyacınızı doğru tespit etmeniz gerekiyor.

  Yakıtlı motopomp sistemleri, içten yanmalıdır. Güvenlidir ve üstün standartlara göre imal edilmiştir. Çevreye zarar vermez. Doğa dostu motor sistemidir. Yakıt tasarrufu sağlamak için motorun ihtiyacı kadar yakıtı kullanır.

 • MOTORLAR
  MOTORLAR

  Motorlar, mekanik hareketin sağlanması için kullanılan teknolojidir. Buharlı makinelerden sonra geliştirilen yeni nesil motor modelleriyle, uçak gibi büyük tonajlı ulaşım araçlarının havada seyahati mümkün kılındı. Günümüzdeki motor teknolojisi, buharlı makinelerden çok daha ileridir. İçten yanmalı hale getirilen motorların fosil yakıt tüketimiyle ürettikleri mekanik enerji yüksek düzeylere erişebildi.

  Ne tür motor tipleri var?

  İçten ve dıştan yanmalı motor tipleri vardır. Günümüzdeki modellerin çoğu, içten yanmalıdır. Mekanik enerjinin üretimi için gerçekleşmesi icap eden yanma, ısı enerjisini sağlamak için kullanılıyor. Daha sonra bu enerji, mekanik enerjiye dönüşüyor. Yanma sonucu ortaya çıkan gaz ise, egzoz sistemiyle dışarıya salınıyor. İçten yanmalı motorun ateşleme sistemi, motor içerisindeki haznededir. Dıştan yanmalı modellerde ise ateşleme işlemi, motor dışında yerine getirilirdi.

  Yakıt tipi açısından motorlar

  Buharlı sistemle çalışan motorların yakıtı, kömürdü. Artık kömür gibi katı gazlar kullanılmıyor. Bunların ortaya çıkardıkları partiküller doğaya oldukça fazla zarar veriyordu. Dizel ve benzin gibi yakıtlarla çalışan motor sistemleri de doğaya zarar veriyor. Ancak bunların salgıladıkları zararlı gaz partikülleri, yani emisyon oranları oldukça düşüktür. Çevrenin ve doğanın korunması için belirlenen emisyon oranlarını aşan motorların ticareti mümkün değildir.

  Motorların çevreye verdikleri zararı azaltmak için elektrik enerjisiyle çalışan motor sistemlerine geçiş sağlanmaya çalışıyor. Ancak henüz, yaygınlaşmayan bir sistem olması nedeniyle, benzinli ve dizel motor sistemleri en çok tercih edilen motorlardır. Bunların tercih edilmesinin nedeni ise, daha fazla ısı enerjisinin açığa çıkması ve dolayısıyla mekanik enerjinin sağlanmasıdır. Motor tipi, hacmine ve silindir sayısına göre mekanik enerji potansiyeli artabilir.

  Motor fiyatları

  Motor fiyatlarını etkileyen değişik faktörler vardır. Motorun yakıt tipi, hacmi ve elde edilmek istenilen enerji gibi hususlar motor fiyatını doğrudan etkileyenler arasında yer alıyor. birinci sınıf ve modern teknolojiye sahip motorun kullanım ömrü uzundur. Ancak malzeme ve işçilik açısından ikinci sınıf motorlar, daha kısa sürede deforme olabilir. Bu bakımdan üstün mühendislik standartlarına sahip motor markalarını tercih etmek, uzun ömürlü motor tedariki açısından önemlidir.

 • İNVERTÖR JENERATÖRLER
  İNVERTÖR JENERATÖRLER

  Enerjiye her an ve her yerde ihtiyacımız var. Bunun için geliştirilen teknolojiler arasındaki jeneratörler, her yerde elektrik enerjisinden yararlanmamızı sağlıyor. Geleneksel jeneratör motorları, ağır ve taşınabilir değildi. Üstelik elde edilen elektrik akımının kalitesini belirleyen THB değerleri, yüksekti. Yeni nesil jeneratör sistemlerinde ise, Toplam Harmonik Bozulma değeri, oldukça düşüktür. Bu da, jeneratörden elde edilen elektrik akımının eskiye göre daha güvenli olmasını mümkün kılıyor.

  Yeni nesil jeneratör sistemi: İnvertörler…

  Klasik motorlu jeneratör sistemlerinin aksine, her motor devrinden daha fazla enerji üretmeyi hedefleyen invertör jeneratörler sistemleri, klasik jeneratör sistemleri gibi fosil yakıtla çalışıyor. Bu sistemler, daha temiz ve verimli elektrik akımının üretimi için geliştirildi. Kamp alanlarında, balık tutarken veya ev için kullanabilecek invertör jeneratör sistemleri, taşınabilir dizayn edilmiştir. Bu sayede, bir yerden bir yere nakilleri de kolay bir şekilde yapılabiliyor.

  Sessiz, titreşimsiz ve güvenli.

  İnvertör jeneratör sistemlerini diğerlerinden ayıran temel hususlar arasında, sessiz çalışma fonksiyonu yer alıyor. Çalışan elektrikli süpürgenin çıkarttığı sesten daha düşük desibele sahip ses değerleri vardır. Bu durum, kamp yapılan arazide elektrik enerjisinden faydalanmak için kullanılan invertör jeneratörün rahatsızlık vermemesi demektir. Yeni nesil jeneratörler, titreşimsiz bir şekilde çalışıyor. Temiz ve güvenli elektrik akımı sağladıkları için pahalı ve hassas tabir edilen akıllı teknoloji gibi cihazların sorunsuz çalışmasını sağlayabilir.

  İnvertör jeneratör fiyatları ne kadar?

  Taşınabilir özelliklere sahip ve verimli elektrik enerjisi üreten jeneratörler, klasik modellere göre daha yüksek fiyattan satışa sunuluyor. Birinci sınıf ürüne sahip olmak ve CE standartlardaki ürünleri ömür boyu kullanabilmek için doğru tercih yapılması lazımdır. Ucuz ve yeni nesil motora sahip olmayan jeneratör sistemlerinin ürettiği elektrik akımındaki THB oranları yüksektir. Bu da, elde edilen alternatif elektrik akımının güvenliğini riske edebiliyor. Üstelik motorların titreşim ve sesli çalışması da, rahatsızlık yaratabiliyor. Yeni nesil motora sahip invertör jeneratör sistemi, verimlidir. Güvenilir elektrik akımı üretir. Elde edilen elektrik fazladır. Böylece, yakıt tasarrufu sağlayabilir.

 • GÜNEŞ PANELLERİ
  GÜNEŞ PANELLERİ

  Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıma yönelik teşvikler var. Hem doğayı korumak hem de daha ucuza enerji elde edebilmek için doğal kaynakların kullanımı önemlidir. Bu kapsamda, rüzgar ve güneş enerjisi ön plana çıkan iki doğal kaynaktır. Ülkemizin güneç enerjisi açısından ideal bir coğrafyada yer alması solar sistemleri ön plana çıkarıyor. Güneç enerjisini, elektrik enerjisine dönüştürmek üzere geliştirilen solar sistemlerinin uygun fiyatları ve bakım gibi maliyetlerinin olmaması, tercih edilebilirliğini artıran nedenler arasındadır.

  Güneş panellerinin kullanılmasıyla bir evin veya işyerinin elektriğinin karşılanabilmesi mümkündür. Bununla ilgili yasal düzenleme yapıldığı için arzu edenler güneş panellerinden elektriğini karşılayabilecek ve bu elektriği farklı konutlara satabilecek. Yasal düzenlemeyle birlikte, solar sistemlere olan ilgi artmaya başladı. Bu sistemler, güneş enerjisini emerek doğrusal akıma ve daha sonrada, elektrik şebekesinin ihtiyaç duyduğu alternatif akıma çeviriyor. Bu akım, temizdir ve güvenlidir. Dolayısıyla, ev veya işyerindeki hassas cihazların güvenli şekilde çalışmalarını sağlayabilir.

  Güneş enerjisi santral çeşitleri nelerdir?

  Güneş enerjisinden faydalanmak için iki farklı santral modeli vardır. Bunlardan birincisi ve en fazla tercih edileni, fotovoltaik sistemdir. Bu sistemde, güneş panelleri güneş ışınlarını DC akımına dönüştürebilir. Bu akım, ev ve işyerindeki cihazların çalıştırılması için uygun değildir. Bu akımın kullanabilir olmasını sağlamak için DC akımı AC akımına çevrilir. Daha sonra ise, dönüştürülen akım şebeke sistemine aktarılarak, kullanılabilir.

  Diğer bir sistemde, termik santrallerin benzeri bir modeldir. Bu nedenle, termik güneş santral sistemi diye adlandırılıyor. Bu sistemde, güneş enerjisini belli bir hedefe yansıtan aynalar yer alıyor. Aynalardan su veya yağın yer aldığı depoya yansıtılan güneş ışınları, ısı ve buharlaşmanın meydana gelmesini sağlıyor. Ortaya çıkan buhar basıncı, elektrik üretecek mekanizmanın hareketlendiriyor. Bu hareket enerjisinden kinetik enerji elde ediliyor.

  Güneş paneli fiyatları ne kadar?

  Değişik model ve ebatlarda güneş panelleri bulunuyor. Uygulama yapılacak yerin büyüklüğüne veya elde edilmek istenilen elektrik enerjisine göre, güneş panellerine ihtiyaç duyulabilir. Bu da, projenin büyüklüğüne göre güneş paneli fiyatlarının değişmesine neden olabilir. Büyük projelerde, birim fiyat düşebilir. Ancak küçük projeler için güneş paneli birim fiyatı yüksek olabilir.

 • İNVERTÖR
  İNVERTÖR

  Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı giderek yaygın hale geliyor. Güneş paneli veya rüzgar tribünlerinden elde edilen enerjinin güvenli olması gerekiyor. Güvenli olmayan enerji, elektronik cihazların bozulmasına neden olabilir. Bu anlamda invertör, yenilenebilir enerjiden elde edilen DC akımını kullanılabilir hale getiriyor. Üstelik elde edilmek istenilen akımın gücünün ayarlanmasını da sağlıyor.

  Teknedeki veya kamp alanlarındaki cihazların düzgün çalışabilmesi için aküden elde edilen elektriğin invertör ile güvenli hale getirilmesi lazımdır. Elde edilen akımdaki dalgalanmalar veya yüksek voltajlı akımların ayarlanmasını sağlayan invertör cihazı, elektrikle çalışan aksamların muhafaza edilmesini sağlayabilir.

  İnvertör kullanım alanları

  İnvertör cihazlarının kullanım alanı oldukça yaygındır. Bilgisayar gibi küçük akımla çalışan cihazlardan, büyük akım üreten mekanizmalara kadar her alanda kullanılan bir teknolojidir. Son dönemlerde ise, yenilebilir enerji kullanımı artmaya başladı ve invertör sistemlerine duyulan gereksinim arttı. Çünkü doğal kaynaklardan elde edilen enerjinin verimli şekilde kullanılmasını invertör cihazları mümkün hale getiriyor.

  Cihazın önemli avantajları bulunuyor. Bunların en başında ise, tasarruf elde edilmesi yönündeki faydasıdır. Sistem tarafından elektrik akımlarının güvenliği ve verimliliği sağlandığı için bağlı mekanizmaların veya elektrik tesisatının zarar görmesini ortadan kaldırıyor. Dalgalanma ve kayıpları en aza indirdiği için ise, enerji tasarrufu sağlıyor.

  İnvertör çeşitleri nelerdir?

  Kare dalga ve tam sinüs algoritmasına sahip iki farklı invertör modeli vardır. Bunlardan kare dalga, aydınlanma veya ısınma gibi hassasiyet sahibi cihazların çalıştırılması için uygundur. 220V AC akımın elde edilmesini sağlayabilir. Sinüs invertör modelleri ise, düşük harmonik bozulma oranına sahiptir. Motorlu yüklerde oldukça verimli çalışabilir. Bunlarla beraber sanayi tipi, invertör modelleri de vardır. Yüksek verim elde edilmesi için paralel bağlantı modelini kullanan mikro invertör tasarımları yapılıyor.

  İnvertör fiyatları

  İnvertör çeşitleri ve modellerine göre farklı fiyat aralıklarından satışa sunuluyor. Tedarik etmek istediğiniz modele karar verebilmek için ihtiyaç listenizi belirlemeniz gerekiyor. Hassas ve pahalı mekanizmalar için harmonik bozulma değeri ideal seviyedeki invertör modellerini tedarik etmelisiniz. İhtiyacınız doğrultusunda seçeceğiniz invertör, verimlilik ve avantaj sağlayabilir.

 • ŞARJ KONTROL PANELLERİ
  ŞARJ KONTROL PANELLERİ

  Yenilebilir enerji kaynaklarından yararlananların sayısı giderek artmaya başladı. Ancak doğal enerjiyi elde edebilmek için imal edilen sistemlerin ömrünün uzun olması gerekiyor. Bunun için ise, solar sistemlerin veya rüzgar tribünlerinin çalışma performanslarını kontrol edecek cihazlar imla ediliyor. Bu cihazlar arasında şarj kontrol sistemleri önemli bir yer ediniyor. Çünkü elde edilen enerjinin akülere transferini dengeleyen ve akülerin dolmasıyla enerji akımının kesilmesini sağlayan cihazlardır. Böylece, akülere fazla akım gitmesini ve sistemin bozulmasının önüne geçiyor.

  Şarj kontrol sisteminin avantajı

  Şarj kontrol ürünleri, doğal enerjinin elde edilmesi için kurulan tribün veya solar santralin gücüne göre tercih edilmelidir. Sistemin verimli çalışabilmesi ve avantajlarından yararlanabilmek için santral sisteminin akım gücüne uyum sağlayacak kontrol sisteminin tedarik edilmesi önemlidir. Bu sağlandıktan sonra, sistemin kullanım süresi ve ömrü uzayabilir. Çünkü en iyi ve ideal solar sistem inşa edilse bile, şarj kontrol aparatı olmayan sistemin aküleri yanma yapabilir. Bu da, sistemin kısa süre sonra kullanılamaz hale gelmesi demektir.

  Şarj kontrol sisteminin seçimi

  Kontrol cihazlarının seçimi, solar sistemlere göre yapılıyor. Ev tipi bir solar sistemi için PWM şarj kontrol ürünleri uygundur. Solar sistemlerinin sayısı, büyüklüğü ve ürettikleri enerji kapasiteleri farklı olabilir. Mesela, 450 watt enerjiden daha fazla üretim gerçekleştiren panel için MPTT şarj kontrol cihazlarının seçilmesi icap edebilir. PWM şarj kontrol sistemi, 450 watt enerjiden daha fazla bir akım meydana getiren solar sisteme bağlanması halinde yanma meydana gelebilir. Bu yanma, tehlikeli boyuta gelebilir ve solar sistem tamamen kaybedilebilir.

  Akü voltaj sistemine de dikkat edilmesi lazımdır. Akü voltajı, 24V olabilir veya daha farklı değerlere sahiptir. Bu değerlere uyumlu şarj kontrol cihazı alınması gerekiyor. Solar sistemin ömrünü uzatmak için ekranlı şarj kontrol cihazı alabilirsiniz. Bu cihazlar modeli, solar sistemle ilgili değerleri yakından takip etmenizi kolay hale getirir. Böylece, akülerin şarj olup olmadıklarını ve panelin enerji üretimini takip edebilirsiniz. Herhangi bir aksaklıkta ise, erkenden müdahale edebilir ve solar sistemi bakıma alabilirsiniz.

sayfa başına
1 ila 21 arasındaki ürünleri görüyorsunuz.