Filtreleme ölçütü

Stok durumu

Stok durumu

Fiyat

Fiyat

  • ₺39.353,00 - ₺39.354,00

1 adet ürün var.

Toplam 1 üründen 1-1 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

AKÜLER

Akü, tüm motorlu araçlarda kullanılan bir sistemdir. Temel işlevi, motorun ilk çalıştırma anı için gerekli olan enerji akımını sağlamaktır. Kimyasal enerjinin elektrik akımına dönüştürebilir. Yeni nesil aküler, elektrik enerjisini, kimyasal enerji şeklinde depolayabilen tekniğe sahiptir. Araç motorunun çalışmadığı zamanlarda kullanılması icap eden alıcıların elektrik ihtiyacını da karşılayan sistemdir. Ayrıca, akıma ihtiyaç duyan ekipmanları, ateşleme sistemini de beslemektedir.

Akü, motorun çalışması sırasında ortaya çıkacak yüksek voltajı da dengeler. Böylece, aracın elektrik devrelerinin zara görmesinin önüne geçebilir. Alternatör tarafından imal edilen fazla akımın akü tarafından emilip, kimyasal enerji olarak depolanmasını sağlayan odacıkları bulunuyor. Farklı akü modelleri vardır; ancak hepsinin temel çalışma prensipleri aynıdır. Bu temel işlev ve fonksiyonlar arasında; fazla akımın düzenlenmesi ve depolanması, motorun ateşlenebilmesi için ilk akımın üretilmesi yer alıyor.

Akü fiyatları ne kadar?

Standart motorlu araçlar için kullanılan akü tipi, 12V akülerdir. Bu aküler, uzun ömürlü ve fonksiyonel modeller arasında bulunuyor. Akü fiyatları, markadan markaya değişiklik gösterebilir. Kaliteli ve birinci sınıf bir akü tedarik etmek önemlidir. Akünün bozulması veya işlevini yerine getirmemesi halinde, aracın elektrik aksamlarına zarar gelebilir. Bu nedenle, akülerin fiyatlarından çok kalitesine odaklanmak gerekiyor.

Fiyat, ikinci planda yer almalıdır. Aracınıza uygun bir akü modeli seçmek ise, önceliğiniz arasında bulunmalıdır. Yüksek kalite standartlarına sahip aküler arasından fiyata göre bir tercih yapılabilir. Arazınızın kullanım performansına göre seçmeniz gereken akü tipi de değişebilir. En uygun akü ise, araç üreticisi tarafından tavsiye edilen akü modelidir. Sürekli yolculuk yapan, ticari vasıta araçları gibi fazla enerjiye ihtiyacı olan araçların akülerinin güçlü olması gerekebilir.

Akünün kullanım süresini uzatmak için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlarından ilki, akünün temizlenmesidir. Üzerinden herhangi bir toz veya yabancı maddelerin bulunmaması önemlidir. Bu maddeler, akü uçlarının toksitlenmesine neden olabilir. Bu da, akü fonksiyonuna zarar verebilir. Bağlantı noktalarının gevşemesi gibi bir durum meydana getirebilir. Akü için uyulması gereken talimatlar yerine getirildiğinde kullanım ömrü ve performansı artar.