DÜRBÜN

Filtreleme ölçütü

Fiyat

Fiyat

  • ₺1.194,00 - ₺16.348,00

15 adet ürün var.

Toplam 27 üründen 1-15 arası gösteriliyor

Aktif filtreler

DÜRBÜN

Dürbün, uzaktaki nesneleri yakınlaştırmak için kullanılıyor. Kamp, gezi veya keşif faaliyetleri gibi farklı alanlara özgü üretilen dürbün modelleri var. Kullanım alanlarına göre modellerin kaplama malzememsi, optikleri gibi özellikleri de değişiyor. Dürbün almadan önce, neden ve nasıl kullanacağınıza dair ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Böylece, onlarca dürbün modeli içerisinde ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayan modeli tedarik etmeniz mümkün olabilir.

Kaplama malzemesine dikkat edilmelidir

Bir dürbünü oluşturan malzemeler vardır. Bu malzemelerin kalitesi, dürbünün performansını doğrudan etkileyebilir. Kaplama malzemesinin kaygan olması, elde taşınmasını zor hale getirebilir. Isı, soğuk ve nem gibi şeylerden etkilenmesi, taşıma performansını olumsuz etkileyen nedenlerdir. Dolayısıyla, hava şartlarından etkilenmeyen kaplama malzemesine sahip modelleri tercih etmelisiniz. Özellikle çok terleyen cildinizin olması halinde kaymayan modelleri seçebilirsiniz.

Odaklama ve netlik

Odaklama kalitesine önem verebilirsiniz. Özellikle keşifle ilgili çalışmalar yapan kişiler için yakınlaştırma ve odaklama işlevi önemlidir. Herhangi bir nesnesin üzerindeki böcek üzerine ne kadar yakınlaşabilir ve odaklama yaparak netleşme sağlanabilirse, o kadar verim alınabilir. Kullanım amacınıza göre üst segment odaklama ve yakınlaştırma özelliklerine sahip dürbün seçimi yapılabilir.

Bazı dürbün modelleri ayarsız olabilir. Bu nedenle, tek bir cisme bakılmasına rağmen çift görüntü elde edinilir. Bu durum, dürbünün ayarlanmasıyla düzeltilebilir. Ancak ayar yapılmasına rağmen dürbünden bakıldığında göz yorgunluğu hissediliyorsa, dürbün kalitesidir. Nikon gibi önde gelen markaların dürbünleri birinci sınıftır. Dolayısıyla, çift görme ve göz yorgunluğu gibi durumların yaşanması söz konusu olmaz.

Kullanım amacına göre dürbün seçimi

Dürbünden elde edilmek istenilen hedef, dürbün özelliklerini belirler. Hızlı hareket eden cisim veya hayvanların dürbünle izlenebilmesi için geniş görüş açısına sahip modellerin tercih edilmesi, en iyi performansı elde edebilmek için gereklidir. Yine su altında kullanılmak istenilen dürbünün basınca dayanıklı olması lazımdır. Gözle ilgili problemleri bulunan kişiler olabilir. Bu tip insanların tedarik etmesi gereken dürbünün özellikleri arasında dioprik düzeltme olmalıdır. Dioprik dürbün, gözle ilgil problemi bulunan kişilere özel ayarlama yapma imkanı sağlıyor.