JEL AKÜLER

Rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Aradığınızı tekrar arayın

JEL AKÜLER

Yat ve tekne için imal edilen akü modelleridir. Denizde ilerleyen motorlu araçlara uygun akülere, marin akü deniliyor. Bu akü modeli, hem start hem de servis amacıyla kullanılıyor. Jel akü ise, sadece servis amaçlı kullanılan ve teknelerde bulundurulan akü modelidir.

Servis aküsü

Teknenin iki tip akü modeline ihtiyacı olabilir. Bazı tekneler, sadece tek tip akü modeli kullanır ve ikinci bir aküye gereksinim duymaz. Kaç tane ve ne tip akü modeline ihtiyaç duyulduğu, teknenin kullanım sıklığı ve amacıyla ilgilidir. Teknenin marş ve ateşleme sisteminin çalışabilmesi için aküye ihtiyaç vardır. Bu akü modeli; sarsıntı, soğuk ve sıcak gibi hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle teknelerde bakım gerektirmeyen akü sistemi tercih edilir. Bunlar, sulu olmayan akülerdir. Ancak bazı tekne ve yatlarda, sulu akü modelleri de kullanılıyor.

Performans açısından marin akü kullanımı yaygındır. Marin akü, hem ateşleme sistemini çalıştırabilir hem tekne içerisindeki servis araçlarına elektrik akımı sağlayabilir. Ancak sık sık kullanılan teknelerdeki buzdolabı, televizyon gibi elektronik aletlere fazla elektrik akımı harcanabilir. Bunun için ise, ikinci bir akü kullanımı tercih edilebilir. Bu aküler, jel akülerdir. Böylece, marin akü sistemi sadece start işlemin gerçekleşmesi için kullanılır. Tekne içerisindeki servis araçlarına sağlanması gereken enerji ise, jel aküler tarafından verilir.

Jel akü fiyatları ne kadar?

Tekne içerisinde yer alan servis araçlarının kullanımı, harcadıkları enerji gibi faktörlere dikkat ederek, jel akü seçimi yapılmalıdır. Tedarik edilecek jel akü modelinin hacmi fiyatları doğrudan etkileyebilir. Ancak fiyat odaklı yaklaşım yerine, kalite bazında bir yaklaşım sergilenmesinin önemi yadsınamaz. Çünkü tekne içerisindeki servis araçlarının uzun süre çalışabilmesi adına kaliteli bir akü sistemine ihtiyaç vardır. Ucuz model bir akü, tekne içerisindeki servis araçlarını beslemek için yetersiz kalabilir. Dolayısıyla, birinci sınıf jel akü ürünlerini seçmeniz ve kullanmanız daha doğru olabilir.