MARİNE AKÜLER

Rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Aradığınızı tekrar arayın

MARİNE AKÜLER

Motorlu araçların çalışabilmesi için akülere ihtiyacı vardır. Marş ve ateşleme sistemlerinin devreye girmesini sağlayan etken, aküden çekilen elektrik akımıdır. Bu anlamda akü, elektrik akımını kimyasal enerji şeklinde depolar ve gerekmesi halinde motor sisteminin kullanımına sunar. Tekne ve yat için gereken akü modellerinde de aynı prensip söz konusudur. Yet ve tekne aküleriyle, otomobil gibi tekerlekli araçlar adına imal edilen akülerin çalışma modeli benzerdir.

Teknelerde kullanılmak üzere imal edilen akü modelleri, sulu akülerden biraz daha farklıdır. Farklılığın nedeni, sulu akülerinin deniz iklimine uygun olmamasıdır. Akü, fazla sarsıntı, rüzgar ve soğuktan etkilenebilir. Bu da, tekne içerisindeki malzemelerin çalışmasını engelleyici bir durumdur. Böyle bir durumun meydana gelmemesi adına tekneler için marine akü modelleri geliştirilmiştir.

Marine akü nedir?

Tekne ve yat gibi su yüzeyinde ilerleyen motorlu araçların kullanımına sunulan akü tipidir. Bu akü, aşırı sarsıntı, rüzgar ve soğuk gibi kötü hava koşullarından asla etkilenmez. Kalitelidir ve kullanım süresi açısından sulu akülerden çok daha iyi performans sunabilir. Tekne motor sisteminin ihtiyacı olduğu elektrik akımını sağlayan marin aküler, aynı zamanda da, teknede yer alan buzdolabı, televizyon ve diğer elektrikli cihazların çalışması için de elektrik akımı sağlar.

Elektronik cihazlar için de elektrik sağlaması icap eden akünün kalitesinin birinci sınıf olması gerekiyor. Bunu sağlayan ise, marin akü ürünleridir. Marin aküler, bakım gerektirmeyen tarzda imal ediliyor. Su gerektirmeyen, içeriğindeki kimyasalın değişmesine gerek kalmayan akü modelleridir. Marine akü modelleri, jel ve AGM olarak ayrılıyor. Bazı denizciler tarafından bakım gerektiren sulu akü modelleri tercih ediliyor. Bu akülerin avantajı, bakımları yapıldığı zaman kullanım ömürlerinin marin aküye göre daha fazla olmasıdır.

Marine akü fiyatları

Tekne ve yatınızı kullanma amacınıza göre tedarik edeceğiniz akü modelini belirlemelisiniz. Eğer yatınızı, çok fazla kullanan biriyseniz, güçlü bir akü  modeline ihtiyacınız olabilir. AGM stili aküler, yüksek performans sağlayan akü modelleri içerisindedir. Bu nedenle de, fiyat açısından diğer akü modellerine göre farklıdır.