Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Kişisel Verileri İşleme ve Çerez Politikamızı okuyabilirsiniz.

İklim Dostu Torqeedo Elektrik Motorlu Güvenlik Botu

İklim Dostu Torqeedo Elektrik Motorlu Güvenlik Botu

Tornado Boats, World Sailing's Challenge 2024'e yanıtını yelken kulüpleri için yeni, iklim dostu bir tekne olarak Tornado 6m ZERO-E'yi üreterek verdi. 6 metrelik bu bot, Torqeedo Deep Blue 50 R dıştan takmalı motoru ve 40 kWh DEEP BLUE pil ile donatılmış durumda.

Sporun yönetim organı olan World Sailing, denizcilik endüstrisine “uluslararası etkinliklerde destek tekneleri için düşük karbonlu inovasyonun sınırlarını zorlamak” için bir meydan okuma getirdi. Challenge 2024 iki hedef belirledi: Olimpiyat Sınıfı etkinliklerinde 2024 yılına kadar içten yanma motor  ile çalışan güvenlik botlarının sayısını yarıya indirmek ve 2025 yılına kadar fosil yakıtla çalışan bu resmi tekneleri ortadan kaldırmak. World Sailing'in araştırması bu sayede destek botlarının alternatif tahrik sistemlerine geçirilmesi ile karbon ayak izlerinin % 30 oranında azaltacağını gösteriyor. 

LARS HJORTH; AVID SAILOR VE LEGACY ŞİŞME BOT ÜRETİCİSİ TORNADO TEKNELERİNİN SAHİBİ, BU AKIMDA YER ALMAYA KARAR VERDİ.

RIB'ler 1990'ların başında güvenlik için popüler oldu, çünkü şişirilebilir tüpleri dev çamurluklar olarak hareket ediyor ve antrenörlerin antrenman seansları sırasında hasar görme riski olmadan yelken botlarına yakından yaklaşmasına izin veriyor. Şimdi, Olimpiyat Sınıfından yerel gençlik yelken sınıflarına kadar neredeyse tüm yelken antrenörleri şişme bot kullanıyor. Resmi tekneler ve diğer liman destek tekneleri ile birlikte, yatçılık kulüpleri Tornado gibi şişme bot üreticileri için önemli bir pazar haline gelmiştir.

Hjorth, “Yaklaşık üç yıl önce elektrikli bir antrenör botu inşa etmeye başladım, ancak fiyatın piyasa için çok yüksek olduğunu düşündüm. “Şimdi, kısmen otomotiv endüstrisi ve kısmen World Sailing’in Challenge 2024'ü nedeniyle pazarın hazır olduğuna inanıyorum. Bu, müşterilerin emisyon içermeyen tahrik seçeneğine yönlendirilmesine yardımcı olacak.”

Hjorth, elektrikli güvenlik tekneleri için bazı heyecan verici avantajlar görüyor: “Yelken, doğal rüzgârla çalışan ve çevreye minimum etkisi olan temiz bir spordur. Elektrikli tahrik, antrenörlerin sporcular kadar yeşil ve çevre dostu davranmasını sağlar. Fosil yakıtlı teknelerin kullanımında bir kısıtlamanın olduğu göllerde ve su yollarında güvenlik botlarının daha fazla kullanılmasına izin vermek için fırsatlar açabilir. ”

Tornado Boats; Deep Blue sisteminin en enerji yoğun yüksek kapasiteli bataryasına uyacak şekilde 6 metrelik bir şişme botu ağır bir şekilde değiştirdi, teknedeki koltukları içeren özel bir pil kapağı üretti ve soğutma sistemi ile sistem yönetim ünitesi bölmesini ve süspansiyon sistemini gövdeye gömdü

“6.0m tekne çok kompakt ve dar bir tasarıma sahip ve güvertedeki alan sınırlıydı. Bataryanın ve destek parçalarının kullandığı alanı en aza indirmek için çok sayıda püf noktası kullanmak zorunda kaldık.Teknenin performansı, birçok yönden 70 beygir gücünde bir benzinli dış motorla güçlendirilmiş gibi. Amacımız tam olarak bunu elde etmekti - “normal” bir güvenlik teknesi gibi çalışan ve tahrik sistemi ile sınırlı hissetmeyen bir tekne. ”

Son test Corona durumu nedeniyle ertelendi, ancak Hjorth teknenin menzilinin tipik güvenlik hızlarında bir gün boyunca yeterli olacağı konusunda iyimser.

TORNADO GELECEK İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR ?

Hjorth şunları söyledi: “Tornado'da, şüphesiz geleceğin büyük bir parçası olacak elektrikli itiş gücüne bağlıyız. Tornado, sektörümüzdeki bu değişimin önünde olmak istiyor. Bu yılın ilerleyen günlerinde Torqeedo 10kW motorla çalışan küçük bir tur botunu tanıtacağız. Bu modelin gelişimi yeni başladı. ”

Torqeedo 50 RXL Modelini yakından tanımak için fotoğrafa tıklayın.

Cevaplayın

Tüm alanlar gereklidir.

İsim:
E-posta: (Yayınlanmadı.)
Yorum:
Tip Kodu: