Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Kişisel Verileri İşleme ve Çerez Politikamızı okuyabilirsiniz.

Doğru Deniz Motorunu Seçmek

Doğru Deniz Motorunu Seçmek

Motor, bir teknedeki en önemli ve en pahalı bileşendir. Bir motor seçerken hata yapmak - botu güçsüz bırakmak veya çok fazla güç için çok fazla harcama yapmak - daha da pahalıya mal olabilir.

75 mil veya 7 knot gitmek ister misiniz ?

Hız Faktörü 
İstenilen hız motor seçiminde önemli bir faktördür. Yüksek hızlarda seyahat etmek isteyenler, bir motorun ve teknenin alım fiyatını eşit derecede yüksek bulacaklar. Beygir gücü derecesi ne kadar yüksek olursa, gövdenin o kadar güçlü olması gerekir. 

Gövde içinde kullanılan kevlar ve karbon fiber gibi daha yüksek teknolojili malzemeler ve daha kalın, özlü bir laminattan tekneye konması gereken tel ve perdeler, gövde için daha fazla maliyet demektir. Neden yüksek performanslı teknelerin bu kadar az ve pahalı olduğunu merak ediyorsanız cevabı öğrendiniz.

Bunları göz önünde bulundurarak, şimdi sekiz büyük küçük tekne türüne bakalım ve uygulamanız için hangi motorların en iyi olabileceğini görelim.

Tüketici Uyarısı: Asla teknenin metal plakasındaki maksimum beygir gücünü aşmayın.

Dıştan Takmalı Motorlardaki Gelişmeler
Dıştan takma motorların tasarımında ve yapımında teknolojik gelişmeler, dört zamanlı dıştan takmalı motorların aynı beygir gücünde iki zamanlı modellerden belirgin şekilde daha ağır olduğu fikrini ortadan kaldırmıştır. 200 hp motorlara baktığımızda, Mercury’nin FourStroke 200’ü 3.4 litre hacimli, doğal emişli bir V-6 modelidir. Bu modelin en hafif versiyonu 475 pound (216 kg) olarak listelenmiştir.

Mercury 200 Pro XS, 505 pound'da (229 kg) listelenen en hafif ağırlığa sahip, liman yakıtı enjekte edilmiş 4,6 litre dört zamanlı V-8'dir.

Nispeten, Evinrude E-TEC G2 200, en hafif modeli 239 kg olarak 2,7 litrelik motor hacmiyle, iki zamanlı bir direkt enjeksiyonlu V-6'dır. Yamaha’nın F200 modeli 2,8 litrelik dört silindirli 227 kg ağırlığında. Daha hafif ancak bazı uygulamalarda sorun yaratabilen sadece 4 silindirli daha düşük tork gücüne sahiptir.

ABD'deki iki zamanlı dıştan takma motorlar artık Evinrude modelleriyle sınırlı - Mercury ve Yamaha artık 2 zamanlı motorlarını orada satmamaktadır ve Suzuki + Honda hiçbir zaman dıştan takma kullanım için 2 zamanlı yapmadılar. Birkaç yıl önce Evinrude, tam anlamıyla 2 zamanlı tasarımda devrim yaratan tamamen yeni bir 2 zamanlı motor tasarladı. Sonuç, 2 zamanlı yüksek tork değerine sahip olan Evinrude E-TEC G2. Düşük devirlerde 4 zamanlı motorlar kadar yakıt tasarrufunun sağlıyor. Aynı zamanda, 350 bg'nin altındaki, doğrudan silindir içi yakıt enjeksiyonuna sahip olan tek motor serisidir.

Evinrude E-TEC G2 200, sınıfındaki bazı motorlardan biraz daha ağırdır, çünkü diğer motorların motor gövdesinde bulunmadığı harici direksiyona ve dahili motor yağına sahiptir.

Mercury 200 FourStroke, 3.4 litrelik motor hacmine sahip dört zamanlı bir V-6 dıştan takma motordur.

Yamaha’nın 4 silindirli 200 hp motoru, Yamaha’nın 6 silindirli 200'ü de dahil olmak üzere 6 silindirli modellerden biraz daha hafiftir, ancak sahip oldukları en düşük tork değerine sahip değil.

1. Şişme Botlar
Küçük şişme botlarda genellikle 9,9 ila 25 hp olan maksimum beygir güçleri tercih edilir.

Daha büyük botlarda daha fazla beygir gücü kullanıyor çünkü sert dipli olmayan şişme botlardan çok daha ağırlar. Tüm tekneler ağırlığa duyarlıdır ve botlar da istisna değildir. Bu sebeple, bot sahipleri mümkün olduğunca düşük torklu bir motor almalı. Bu yüzden 2 zamanlı dıştan takmalı motorlar birçok şişme bot uygulamasında tercih edilmelidir.

Pek çok şişme bot aslında aynı büyüklükte bir cam veya alüminyum tekneden daha fazla su teması yaşar çünkü kirişin çoğu, bağlı olduğu cam elyafı gövdesi kadar suya batmayan şişirilebilir tüpün kendisidir. Bu, fiberglas veya alüminyum gövde düzlemde olana kadar daha fazla beygir gücünün gerekli olduğu anlamına gelir. Ardından, ıslanan yüzey azalması nedeniyle bot uçar.

Şişme botun anahtarı, hızlanırken herkesi pruvaya kaydırmak zorunda kalmadan tekneyi uçağa atmaktır. Şişme botun boyutuna bağlı olarak, en az 40 - 50 hp arası öneriyoruz. Burada 2 zamanlı motorları tavsiye ediyoruz. Büyük botların traverslerinde iki veya üç büyük dıştan takma motor olabilir ve hızlı hareket etmeleri ve yük taşıması gerekir ve 2 zamanlı motorların yanı sıra 4 zamanlı motorlar genellikle pratiktir.

Küçük Şişme Botlar. 2 zamanlı motorlarla çalıştırıldığında en iyi performansı veriyor - üstün düşük uçlu tork nedeniyle. Tipik olarak, bu tür bir uygulamada 4 zamanlı dıştan takma motorlar kullanıldığında, teknenin uçağa binmesi uzun zaman alıyor ve genellikle yolcu ağırlığının pruvaya kaydırılması gerekiyor.

2. Dıştan Takma Motorlu Alüminyum Tekneler
Alüminyum tekneler, teknenin boyutuna ve görevine bağlı olarak 25 hp ila 300 hp arasında herhangi bir güçle çalıştırılabilir. Tipik olarak, bu tekneler balıkçılık için kullanılır, bu nedenle motorun büyüklüğü taşınacak yüke ve sahibinin ne kadar hızlı ve ne kadar uzağa gitmek istediğine bağlıdır. Tekne alıcılarına, botun öngörülen toplam ağırlığını yolcular, yakıt ve teçhizatla hesaplamalarını tavsiye ediyoruz, sonra da oldukça uzun pistlerde planlama yapacakları en iyi seyir hızına ulaşmak istediklerine karar vermelerini öneriyoruz.

Herhangi bir teknedeki motor beygir gücü hiçbir zaman tekneye yapıştırılmış olan plakadaki maksimum değerden daha fazla olmamalıdır.

250 veya 300 hp dıştan takma motorlarla donatıldığında, bu tip alüminyum balıkçı tekneleri, iki kişiyle birlikte, genellikle 55 mil ila 60 mil arasında bir WOT hızına veya biraz daha fazlasına erişirler. Ancak 16" ila 24" arası alüminyum balıkçı teknesinde büyük ve pahalı motorlara ihtiyacınız olmaz. 115 - 150 hp motorlu bu ebattaki tekneler, tipik olarak bu ebatlı motorlarla 23 mil ila 28 mil arasında değişen en iyi fabrika verisine yakın yakıt ekonomisine sahiptir ve yüksek 30 - 40 mil arasında bir aralıkta WOT hızına sahiptir. 

3. Bas Tekneler
Bu özel tekneler bir amaç için tasarlanmıştır - bas balıkçılığı. Çoğu bas tekne sahibi, teknelerini antika araba koleksiyoncularının kendisini klasik (ve pahalı) otomobilleriyle şımartmasına benziyor. Neredeyse tüm bas tekneleri üreticileri onları turnuva avcılığı için tasarlarken, onları satın alan çoğu insan aslında turnuvalara girmeden balık avlama keyfi için kullanıyor.

En az üç tane bas teknesi sahibi kategorisi (turnuva avcıları, gündelik balıkçılar ve bas teknesi tutkunları) tanımladıktan sonra, bu üç amaç için gereken motor gücünün oldukça farklı olması şaşırtıcı değildir. Tekne üreticileri ve motor üreticileri, büyük dıştan takma motorlarla çalışan bas teknelerini teşvik etmek için her yıl milyonlarca dolar harcarlar, ancak açıkça rahat olan bas avcıları çok daha az beygir gücü ile tatmin edici bir deneyime sahip olabilir.

Z520C, Ranger’ın turnuva odaklı bas teknelerinden biridir.

Turnuva balıkçılığına katılanlar çoğu durumda teknenin derecelendirildiği tavsiyelerden en büyük motoru isteyecek ve bu da çoğu zaman 225 ila 300 beygir gücü anlamına gelecek. (Turnuva kurallarını iki kez kontrol ettiğinizden emin olun, bazı durumlar dıştan takma motorların boyutunu sınırlar.) Ancak, özellikle ufacık göllerde balık avı yapanlar için bu kadar güçlü beygir gücüne ihtiyacı yoktur.

Örneğin, 150 hp dıştan takma motorla çalıştırılan 2,800 kiloluk bir fiberglas bas teknesi 50 mil aralığında WOT hızına sahip olacak ve 30'lu yaşlarının ortalarında iki kişiyle birlikte en ekonomik seyirine sahip olacak. Eğer göl küçükse, daha düşük beygir gücünde bir motor bu amaca hizmet edecektir. 

200 beygirlik Mercury iki zamanlı dıştan takma motor ile Nitro Z19 70 mil / saat hıza yaklaşıyor.

Geleneksel olarak, bas tekneler 2 zamanlı dıştan takma motorların etki alanı olmuştur. Onlar hızlı delik çekimleri için yapan çok sayıda düşük uç torkuna sahiptir.

4. Düz Tekneler ve Kıyı Tekneleri

Bas teknelerinde olduğu gibi, yassı(düz) teknelerde belirli bir amaç için tasarlanmıştır - sığ kıyı sularında tuzlu su balıkçılığı. Yassı tekneler suyun tipik olarak sakin olduğu yerlere gider, bu nedenle bas teknesi gibi fazla tahtaya ihtiyaç duymazlar. Ve, bas teknesi gibi, tabanları da bir kayışınkine benzer şekilde düzdür ve eğer büyük dıştan takma motorlar tarafından destekleniyorsa, dengesiz hale gelebilirler.

Maverick Mirage 18 HPX, sadece 115 hp dıştan takma motorla yüksek hızlı performansa sahip. Bu teknenin dümen koltuğunda emniyet için bir sırt desteği olmalı.

Bot ve motor üreticileri genellikle 60 ila 115 hp motorlarla genellikle 16 - 20” uzunluğunda olan bu tekneleri gösterirler. Potansiyel sahibinin ortalama balı avına ne kadar hızlı ve ne kadar devam edeceğini  kendisine sorması gerekir. 

Bu Carolina Skiff gibi bass botları bol miktarda döküm güverte alanına sahip.

Öte yandan, balık avı sadece birkaç mil uzaktaysa maksimum güce ihtiyaç duyulmayabilir. Unutmayın, dıştan takma motor ne kadar ağır olursa, gövde o kadar fazla suyla temas edecektir. Yine, teknenin en iyi seyir ve WOT hızları, bir balıkçının zamanının çoğunu harcayacağı su kütlesi göz önüne alındığında, satın alma kararını yönlendirmelidir.

Bas tekne sahipleri gibi, yassı tekne sahipleri de sığ suda hızlı bir şekilde motoru uçağa almak için hızlı devir almasını ister. Bu, 2 zamanlı motorun düşük devirli torkunun veya daha büyük motor hacimli 4 zamanlı motorun kullanışlı olacağı yerdir.

5. Körfez Tekneleri
Bir koy teknesi, sığ sularda ve koylarda avlanmaya gelince yassı tekneye çok benzer, ancak kıyaslandığında, koy tekneleri daha büyük olma eğilimindedir. 

Bir koy teknesinde, bir yassı teknede kazanılan avantajlar, kokpitin daha kare görüntüleri, daha büyük geçitler, genişletilmiş döküm güverteleri altında ilave istifleme ve tipik olarak daha iyi bir tasarım olabilir. Sakin günlerde, pek çok körfez teknesi kıyı bölgelerinde bile kullanılabilir.

Eastward 2200, körfezin yanı sıra açık deniz balıkçılığını idare etmek için yüksek bir borda sahiptir. 

Maksimum hız limiti daha ileri olan koy teknesi daha fazla beygir gücü ile baş edebilir, ayrıca iyi bir günde açık denizde hafif bir görev yapabilir. Denizde ilk defa tekne göründüğünde, büyük bir yassı tekneye mi yoksa küçük bir koy teknesine mi baktığınızı ayırt etmek zor olabilir. 

Kaynak: Boattest

1Yorumlar

  • Avatar
    ibrahim ethem erhan
    Ağu 21, 2020

    paraşütçü fiber tekneyi ADB ile kaç beygir gücünde dıştan takmalı motor ile kullanabilirim

Cevaplayın

Tüm alanlar gereklidir.

İsim:
E-posta: (Yayınlanmadı.)
Yorum:
Tip Kodu: