ŞARJ KONTROL PANELLERİ

Yenilebilir enerji kaynaklarından yararlananların sayısı giderek artmaya başladı. Ancak doğal enerjiyi elde edebilmek için imal edilen sistemlerin ömrünün uzun olması gerekiyor. Bunun için ise, solar sistemlerin veya rüzgar tribünlerinin çalışma performanslarını kontrol edecek cihazlar imla ediliyor. Bu cihazlar arasında şarj kontrol sistemleri ...

Yenilebilir enerji kaynaklarından yararlananların sayısı giderek artmaya başladı. Ancak doğal enerjiyi elde edebilmek için imal edilen sistemlerin ömrünün uzun olması gerekiyor. Bunun için ise, solar sistemlerin veya rüzgar tribünlerinin çalışma performanslarını kontrol edecek cihazlar imla ediliyor. Bu cihazlar arasında şarj kontrol sistemleri önemli bir yer ediniyor. Çünkü elde edilen enerjinin akülere transferini dengeleyen ve akülerin dolmasıyla enerji akımının kesilmesini sağlayan cihazlardır. Böylece, akülere fazla akım gitmesini ve sistemin bozulmasının önüne geçiyor.

Şarj kontrol sisteminin avantajı

Şarj kontrol ürünleri, doğal enerjinin elde edilmesi için kurulan tribün veya solar santralin gücüne göre tercih edilmelidir. Sistemin verimli çalışabilmesi ve avantajlarından yararlanabilmek için santral sisteminin akım gücüne uyum sağlayacak kontrol sisteminin tedarik edilmesi önemlidir. Bu sağlandıktan sonra, sistemin kullanım süresi ve ömrü uzayabilir. Çünkü en iyi ve ideal solar sistem inşa edilse bile, şarj kontrol aparatı olmayan sistemin aküleri yanma yapabilir. Bu da, sistemin kısa süre sonra kullanılamaz hale gelmesi demektir.

Şarj kontrol sisteminin seçimi

Kontrol cihazlarının seçimi, solar sistemlere göre yapılıyor. Ev tipi bir solar sistemi için PWM şarj kontrol ürünleri uygundur. Solar sistemlerinin sayısı, büyüklüğü ve ürettikleri enerji kapasiteleri farklı olabilir. Mesela, 450 watt enerjiden daha fazla üretim gerçekleştiren panel için MPTT şarj kontrol cihazlarının seçilmesi icap edebilir. PWM şarj kontrol sistemi, 450 watt enerjiden daha fazla bir akım meydana getiren solar sisteme bağlanması halinde yanma meydana gelebilir. Bu yanma, tehlikeli boyuta gelebilir ve solar sistem tamamen kaybedilebilir.

Akü voltaj sistemine de dikkat edilmesi lazımdır. Akü voltajı, 24V olabilir veya daha farklı değerlere sahiptir. Bu değerlere uyumlu şarj kontrol cihazı alınması gerekiyor. Solar sistemin ömrünü uzatmak için ekranlı şarj kontrol cihazı alabilirsiniz. Bu cihazlar modeli, solar sistemle ilgili değerleri yakından takip etmenizi kolay hale getirir. Böylece, akülerin şarj olup olmadıklarını ve panelin enerji üretimini takip edebilirsiniz. Herhangi bir aksaklıkta ise, erkenden müdahale edebilir ve solar sistemi bakıma alabilirsiniz.

Daha Fazla

ŞARJ KONTROL PANELLERİ  38 adet ürün var.

sayfa başına
1 ila 21 arasındaki ürünleri görüyorsunuz.