GÜNEŞ PANELLERİ

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıma yönelik teşvikler var. Hem doğayı korumak hem de daha ucuza enerji elde edebilmek için doğal kaynakların kullanımı önemlidir. Bu kapsamda, rüzgar ve güneş enerjisi ön plana çıkan iki doğal kaynaktır. Ülkemizin güneç enerjisi açısından ideal bir coğrafyada yer alması solar sistemleri ön plana çıkarıyor...

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıma yönelik teşvikler var. Hem doğayı korumak hem de daha ucuza enerji elde edebilmek için doğal kaynakların kullanımı önemlidir. Bu kapsamda, rüzgar ve güneş enerjisi ön plana çıkan iki doğal kaynaktır. Ülkemizin güneç enerjisi açısından ideal bir coğrafyada yer alması solar sistemleri ön plana çıkarıyor. Güneç enerjisini, elektrik enerjisine dönüştürmek üzere geliştirilen solar sistemlerinin uygun fiyatları ve bakım gibi maliyetlerinin olmaması, tercih edilebilirliğini artıran nedenler arasındadır.

Güneş panellerinin kullanılmasıyla bir evin veya işyerinin elektriğinin karşılanabilmesi mümkündür. Bununla ilgili yasal düzenleme yapıldığı için arzu edenler güneş panellerinden elektriğini karşılayabilecek ve bu elektriği farklı konutlara satabilecek. Yasal düzenlemeyle birlikte, solar sistemlere olan ilgi artmaya başladı. Bu sistemler, güneş enerjisini emerek doğrusal akıma ve daha sonrada, elektrik şebekesinin ihtiyaç duyduğu alternatif akıma çeviriyor. Bu akım, temizdir ve güvenlidir. Dolayısıyla, ev veya işyerindeki hassas cihazların güvenli şekilde çalışmalarını sağlayabilir.

Güneş enerjisi santral çeşitleri nelerdir?

Güneş enerjisinden faydalanmak için iki farklı santral modeli vardır. Bunlardan birincisi ve en fazla tercih edileni, fotovoltaik sistemdir. Bu sistemde, güneş panelleri güneş ışınlarını DC akımına dönüştürebilir. Bu akım, ev ve işyerindeki cihazların çalıştırılması için uygun değildir. Bu akımın kullanabilir olmasını sağlamak için DC akımı AC akımına çevrilir. Daha sonra ise, dönüştürülen akım şebeke sistemine aktarılarak, kullanılabilir.

Diğer bir sistemde, termik santrallerin benzeri bir modeldir. Bu nedenle, termik güneş santral sistemi diye adlandırılıyor. Bu sistemde, güneş enerjisini belli bir hedefe yansıtan aynalar yer alıyor. Aynalardan su veya yağın yer aldığı depoya yansıtılan güneş ışınları, ısı ve buharlaşmanın meydana gelmesini sağlıyor. Ortaya çıkan buhar basıncı, elektrik üretecek mekanizmanın hareketlendiriyor. Bu hareket enerjisinden kinetik enerji elde ediliyor.

Güneş paneli fiyatları ne kadar?

Değişik model ve ebatlarda güneş panelleri bulunuyor. Uygulama yapılacak yerin büyüklüğüne veya elde edilmek istenilen elektrik enerjisine göre, güneş panellerine ihtiyaç duyulabilir. Bu da, projenin büyüklüğüne göre güneş paneli fiyatlarının değişmesine neden olabilir. Büyük projelerde, birim fiyat düşebilir. Ancak küçük projeler için güneş paneli birim fiyatı yüksek olabilir.

Daha Fazla

GÜNEŞ PANELLERİ  37 adet ürün var.

sayfa başına
1 ila 21 arasındaki ürünleri görüyorsunuz.