Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Kişisel Verileri İşleme ve Çerez Politikamızı okuyabilirsiniz.

DİZEL MOTORLAR
DİZEL MOTORLAR

Dizel motor sistemi, 1900’de tanıtıldı. Kömürle çalışan motorların hava kirliliği yaratması nedeniyle, daha temiz yakıt sistemleriyle çalışan motor ihtiyacı dizelin geliştirilmesini sağladı. Günümüzde, en çok kullanılan motor modeli arasında dizel motorlar geliyor. Az yakıtla, çok daha fazla hareket enerjisi açığa çıkaran dizel motorların Türkiy...

Dizel motor sistemi, 1900’de tanıtıldı. Kömürle çalışan motorların hava kirliliği yaratması nedeniyle, daha temiz yakıt sistemleriyle çalışan motor ihtiyacı dizelin geliştirilmesini sağladı. Günümüzde, en çok kullanılan motor modeli arasında dizel motorlar geliyor. Az yakıtla, çok daha fazla hareket enerjisi açığa çıkaran dizel motorların Türkiye’deki kullanım oranı oldukça yüksektir.

Dizel motor özellikleri

Dizel motor, içten yanmalı sisteme sahiptir. Az yakıtla, daha fazla hareket enerjisi üretebilir. Bunun için silindire hava doldurur ve sıkıştırır. Havanın en yüksek dereceye ulaşmasının ardından, dizel yakıtın silindire ulaşmasını ve ateşlemenin gerçekleşmesini sağlar. Ateşlemeden sonra patlama gerçekleşir ve hava genişleyerek pistonları iter. Pistonlar, krank miline enerjiyi iletir ve hareket gerçekleşir. Bu işlem, defalarca uygulanır ve motora bağlı mekanizma sürekli hareket halinde olur.

Dizel motor sistemi, bakıma daha fazla ihtiyaç duyabilir. Yakıtı, ucuzdur. Benzinli motora göre, daha yüksek performans sağlayabilir. Özellikle, ağır mekanizmaların hareketi için ideal motor modelidir. AB standartlarında imal edildiği için emisyon oranları düşüktür. Doğaya, zararlı gaz salımı en aza indirilmiştir. Bunun için bazı dizel motor sistemlerinde turbo şarj teknolojisi vardır. Temiz havanın yakıtla birleşmesi ve yanma işleminden sonra zararlı partikülün dışarıya atılması sağlanır. Egzoz sistemindeki turbo şarjlar, partikülleri yakar ve dışarıya salınan hava daha az zararlı hale getirilir.

Dizel motor çeşitleri nelerdir?

Dizel motor sistemleri, giderek gelişiyor. Bu nedenle farklı modelleri bulunuyor. Bu modellerden birisi, TDI modelidir. Turbo beslemeli TDI, yakıtı doğrudan yanma odasına alır ve enerjiye dönüştürür. Çevreye en az zarar veren motor modelidir. Bir diğer dizel motor modeli ise, CDTI sistemini kullanan motordur. Yanma odasına, motorun ihtiyaç duyduğu kadar yakıt alır. Yakıt tasarrufunu gaye edinen motor modelidir. Dizel motor modeli arasında yer alan HDI ise, yüksek basınçla çalışan motorlar arasındadır. Bu nedenle, yüksek miktarda hareket enerjisi açığa çıkarabilir. Çevre dostu motorlar arasındadır.

Daha Fazla

DİZEL MOTORLAR  Bu kategoride ürün bulunmamaktadır.