MOTORLAR
MOTORLAR

Motorlar, mekanik hareketin sağlanması için kullanılan teknolojidir. Buharlı makinelerden sonra geliştirilen yeni nesil motor modelleriyle, uçak gibi büyük tonajlı ulaşım araçlarının havada seyahati mümkün kılındı. Günümüzdeki motor teknolojisi, buharlı makinelerden çok daha ileridir. İçten yanmalı hale getirilen motorların fosil yakıt tüketim...

Motorlar, mekanik hareketin sağlanması için kullanılan teknolojidir. Buharlı makinelerden sonra geliştirilen yeni nesil motor modelleriyle, uçak gibi büyük tonajlı ulaşım araçlarının havada seyahati mümkün kılındı. Günümüzdeki motor teknolojisi, buharlı makinelerden çok daha ileridir. İçten yanmalı hale getirilen motorların fosil yakıt tüketimiyle ürettikleri mekanik enerji yüksek düzeylere erişebildi.

Ne tür motor tipleri var?

İçten ve dıştan yanmalı motor tipleri vardır. Günümüzdeki modellerin çoğu, içten yanmalıdır. Mekanik enerjinin üretimi için gerçekleşmesi icap eden yanma, ısı enerjisini sağlamak için kullanılıyor. Daha sonra bu enerji, mekanik enerjiye dönüşüyor. Yanma sonucu ortaya çıkan gaz ise, egzoz sistemiyle dışarıya salınıyor. İçten yanmalı motorun ateşleme sistemi, motor içerisindeki haznededir. Dıştan yanmalı modellerde ise ateşleme işlemi, motor dışında yerine getirilirdi.

Yakıt tipi açısından motorlar

Buharlı sistemle çalışan motorların yakıtı, kömürdü. Artık kömür gibi katı gazlar kullanılmıyor. Bunların ortaya çıkardıkları partiküller doğaya oldukça fazla zarar veriyordu. Dizel ve benzin gibi yakıtlarla çalışan motor sistemleri de doğaya zarar veriyor. Ancak bunların salgıladıkları zararlı gaz partikülleri, yani emisyon oranları oldukça düşüktür. Çevrenin ve doğanın korunması için belirlenen emisyon oranlarını aşan motorların ticareti mümkün değildir.

Motorların çevreye verdikleri zararı azaltmak için elektrik enerjisiyle çalışan motor sistemlerine geçiş sağlanmaya çalışıyor. Ancak henüz, yaygınlaşmayan bir sistem olması nedeniyle, benzinli ve dizel motor sistemleri en çok tercih edilen motorlardır. Bunların tercih edilmesinin nedeni ise, daha fazla ısı enerjisinin açığa çıkması ve dolayısıyla mekanik enerjinin sağlanmasıdır. Motor tipi, hacmine ve silindir sayısına göre mekanik enerji potansiyeli artabilir.

Motor fiyatları

Motor fiyatlarını etkileyen değişik faktörler vardır. Motorun yakıt tipi, hacmi ve elde edilmek istenilen enerji gibi hususlar motor fiyatını doğrudan etkileyenler arasında yer alıyor. birinci sınıf ve modern teknolojiye sahip motorun kullanım ömrü uzundur. Ancak malzeme ve işçilik açısından ikinci sınıf motorlar, daha kısa sürede deforme olabilir. Bu bakımdan üstün mühendislik standartlarına sahip motor markalarını tercih etmek, uzun ömürlü motor tedariki açısından önemlidir.

Daha Fazla

MOTORLAR  14 adet ürün var.

Alt Kategoriler

 • BENZİNLİ MOTORLAR
  BENZİNLİ MOTORLAR

  Motor tedarik etmeden önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz önemlidir. Böylece, ne tür ve tip bir motor alacağınız konusunda daha net karara varabilirsiniz. İki tip motor modeli ön plana çıkıyor. Benzinli ve dizel yakıtla çalışan motorlar. Bunlar arasından tercih yapmak için ikisi arasındaki farkın bilinmesi icap ediyor. Bu bakımdan, ihtiyaç listesi hazırlamanız gereklidir.

  Neden benzinli motor sistemi?

  Benzinli motor sistemleri, daha ucuzdur. Bunun nedeni, dizel motor sistemlerindeki aksamlardan daha az aksama sahip olmalarıdır. Dizel motorlarda, turbo sistemleri de yer alabilir. Benzinli motor sistemlerindeki ateşleme performansı yüksektir. Bu nedenle, ek bir sistemle desteklenmesine gerek kalmaz. Benzinli motorlar, çok yakıt tüketebilir. Üzerindeki hacim ve yük arttıkça, yakıt tüketimi daha fazla aratabilir.

  Benzin verimli bir enerji açığa çıkarmaz. Bu nedenle, benzinli motor sistemi daha fazla ateşleme yaparak, daha fazla güç üretme eğilimindedir. Bu durum, uzun süre çalıştırılacak bir motorun yakıt masrafının artması anlamına geliyor. Benzinli motorun dezavantajı, yakıt tüketimidir. Yine de, çalışma performansı yüksektir. Benzinli motor, uzun süre çalıştırılmadan bekletilebilir. Ekipman ve aksamlarında bozulma meydana gelmez. Bu özellik, her gün motoru çalıştırmayacak kişilerin benzinli motor tercih etmelerini isabetli kılar.

  Bakım masrafı azdır

  Benzinli motor, uzun ömürlüdür ve her zaman bakıma ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, bakım masrafları düşüktür. Diğer motor modelleri, daha fazla bakım ve ilgi isteyebilir. Bakım masrafları açısından bütçenize ek yük getirebilir. Benzinli motorların yedek parçaları uygun fiyatlıdır. Dizel motorların yedek parça tedariki daha masraflıdır.

  Benzinli motor imal eden birden fazla marka var. Ancak marka tercihini doğru yapmak gerekiyor. Böylece, kullanım süresi ömürlük bir motora sahip olabilirsiniz. Araç motorları imal eden markaların benzinli motorları tedarik edilebilir. Bu bakımdan, BRİGGS & STRATTON gibi markaların benzinli motorları ön plana çıkıyor. Verimli, yüksek performans sunan ve yakıt tasarrufu açısından avantaj sağlayan benzinli motorlar için yüksek mühendislik birikimine sahip markaları tercih edin.

 • DİZEL MOTORLAR
  DİZEL MOTORLAR

  Dizel motor sistemi, 1900’de tanıtıldı. Kömürle çalışan motorların hava kirliliği yaratması nedeniyle, daha temiz yakıt sistemleriyle çalışan motor ihtiyacı dizelin geliştirilmesini sağladı. Günümüzde, en çok kullanılan motor modeli arasında dizel motorlar geliyor. Az yakıtla, çok daha fazla hareket enerjisi açığa çıkaran dizel motorların Türkiye’deki kullanım oranı oldukça yüksektir.

  Dizel motor özellikleri

  Dizel motor, içten yanmalı sisteme sahiptir. Az yakıtla, daha fazla hareket enerjisi üretebilir. Bunun için silindire hava doldurur ve sıkıştırır. Havanın en yüksek dereceye ulaşmasının ardından, dizel yakıtın silindire ulaşmasını ve ateşlemenin gerçekleşmesini sağlar. Ateşlemeden sonra patlama gerçekleşir ve hava genişleyerek pistonları iter. Pistonlar, krank miline enerjiyi iletir ve hareket gerçekleşir. Bu işlem, defalarca uygulanır ve motora bağlı mekanizma sürekli hareket halinde olur.

  Dizel motor sistemi, bakıma daha fazla ihtiyaç duyabilir. Yakıtı, ucuzdur. Benzinli motora göre, daha yüksek performans sağlayabilir. Özellikle, ağır mekanizmaların hareketi için ideal motor modelidir. AB standartlarında imal edildiği için emisyon oranları düşüktür. Doğaya, zararlı gaz salımı en aza indirilmiştir. Bunun için bazı dizel motor sistemlerinde turbo şarj teknolojisi vardır. Temiz havanın yakıtla birleşmesi ve yanma işleminden sonra zararlı partikülün dışarıya atılması sağlanır. Egzoz sistemindeki turbo şarjlar, partikülleri yakar ve dışarıya salınan hava daha az zararlı hale getirilir.

  Dizel motor çeşitleri nelerdir?

  Dizel motor sistemleri, giderek gelişiyor. Bu nedenle farklı modelleri bulunuyor. Bu modellerden birisi, TDI modelidir. Turbo beslemeli TDI, yakıtı doğrudan yanma odasına alır ve enerjiye dönüştürür. Çevreye en az zarar veren motor modelidir. Bir diğer dizel motor modeli ise, CDTI sistemini kullanan motordur. Yanma odasına, motorun ihtiyaç duyduğu kadar yakıt alır. Yakıt tasarrufunu gaye edinen motor modelidir. Dizel motor modeli arasında yer alan HDI ise, yüksek basınçla çalışan motorlar arasındadır. Bu nedenle, yüksek miktarda hareket enerjisi açığa çıkarabilir. Çevre dostu motorlar arasındadır.

1 ila 14 arasındaki ürünleri görüyorsunuz.