Siteyi ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz siteyi kullanımınızı analiz etmek, reklamları kişiselleştirmek ve sosyal medya özellikleri sağlamak amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Daha fazla bilgi için Kişisel Verileri İşleme ve Çerez Politikamızı okuyabilirsiniz.

ŞARJ KONTROL PANELLERİ
ŞARJ KONTROL PANELLERİ

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemlerinde, elektrik üretimi esnasında güneş panellerinden gelen elektrik akımını, kontrollü olarak aküye dolduran cihazlara verilen isim şarj kontrol cihazıdır. Belli bir DC voltajı, yine belli bir DC voltaj olarak regüle edip, akımı ilgili yerlere iletir. Bu ilgili nokta akü devresi veyadc akım ile çalışa...

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi sistemlerinde, elektrik üretimi esnasında güneş panellerinden gelen elektrik akımını, kontrollü olarak aküye dolduran cihazlara verilen isim şarj kontrol cihazıdır. Belli bir DC voltajı, yine belli bir DC voltaj olarak regüle edip, akımı ilgili yerlere iletir. Bu ilgili nokta akü devresi veyadc akım ile çalışan elektronik bir cihazdır.

Güneş şarj regülatörü, gelen akım ile  voltajı dengeler. Önemli bir diğer özelliği de  bu akımı belli bir süre (teknik olarak aküler doluncaya kadar) akülerin dolumu için iletmektedir. Aküler enerji ile dolumunu tamamladıktan sonra akımı keserecek aküleri kapasitesinin üzerinde şarja tabi kılmaz. Bu sayede akülerin ömürleri daha uzun olmaktadır. (aküler doluncaya kadar) akülere gönderir. Aküler dolduktan sonra akımı keser. Böylece, aküleri fazla şarja tabii tutmadan devre dışı bırakılır.

Satın alma aşamasında ise şarj kontrol cihazları güneş paneli/panellerinden gelen akıma ve güce tercih edilmelidir. Pwm şarj kontrol cihazlarının da bir çok modeli bulunmaktadır. Bu cihazları dikkatle seçmeli ve markasına önem vermelisiniz. Şarj regülatörü, toplam sistem performansını ve ömrünü etkileyen hassas bir tamamlayıcı cihazdır. Genel güneş enerjisi sistem verimininin sadece panel verimi ile ilgili olmayıp tüm cihazların performansı ve kalitesi ile ilgili olduğunu belirtmeliyiz. Şarj kontrol cihazlarının seçimi toplam verim için çok önemlidir.

Genel olarak belli bir güce kadar olan şarj regülatörleri için solar şarj kontrol cihazı olarak adlandırılmışken üst seviyedeki güçler için ise MPPT dediğimiz solar şarj cihazları bulunmaktadır.

Şarj kontrol cihazı hakkındaki tanımlamalar ve hakkında bilgiler bu şekildedir. Lütfen güneş enerji sistemindeki en önemli komponentler arasında bulunan şarj kontrol cihazı seçimi yaparken dikkat edin. Çünkü solar sistemlerde çıkan yangınların en önemli sebeplerinden biriside bu cihazların yanlış seçimidir.

ŞARJ KONTROL PANELLERİ kategorisinde yer alan diğer ürünleri inceleyerek ihtiyacınız olan her şeyi kolayca temin edebilirsiniz.

Daha Fazla

ŞARJ KONTROL PANELLERİ  3 adet ürün var.